Menu
Home Page
  • Translate
  • Search

Who's Who

The management of the school is led by Head Teacher,  Andrew Munday and Deputy Head Teacher,  Helen Roy.

 

The School Business Manager is Joyce Webb. The office staff are: Alison Page and Jane Allen

 

Caterlink staff are currently in charge of our school kitchen and lunchtime play time, supported by a team of midday assistants.

 

Specialist Resources and Support

 

Staff

 

Working alongside the teaching and child care staff is a group of other professionals whose input is vital for the development of our pupils.  These professionals include:  physiotherapists, occupational therapists (OTs), school nurses, Speech and Language Therapist (SaLT) and assistant, and music therapist.

 

Each specialist works in close co-operation with parents and the rest of the team, in order to ensure continuity of management, both at home and school.

Specialist rooms are provided for all these Health Authority services.  Each acts as part of a multidisciplinary team with teachers and child care staff and other visiting professionals to provide individual programmes and initiate group or class-based activities.


The Nurses

 

The Nurses are responsible for the health needs of all pupils at Ridgeway.  The nurse is a link between home, school and the health services.

Within the school team, the nurse offers personal counselling and support to pupils and their families, whilst encouraging pupils to consider their health and independence needs in relation to their disabilities and daily living.

 

Speech and Language Therapy

 

The Speech and Language therapist and assistant have a special therapy room but also work within the classrooms with selected groups or individual children.  Many of the pupils in school have communication difficulties and they are offered a variety of high-tech (communication or digital talkers) or low-tech (communication books) as appropriate to their level of need.  The SaLT team work closely with class staff to enable therapy to continue during lessons and activities, and not just in therapy sessions.

Meet the Education staff

Head Teacher

Andrew Munday

 

Deputy Head Teacher

Helen Roy

 

Primary Department

Head of Primary Department

Sally Feihn

 

Red Class

 

Class teacher: Erin McCarthy

 

Nursery Nurse: Jeannette Rinaldi

 

Teaching Assistants:  Disneyis Bailey, Georgina Buachie Jennifer Burns, Mandy Pullinger, Kathy Wiggins

 

Green Class

 

Class Teacher : Kerry Clark

 

Nursery Nurses:  Helen McGrath and Lauren Rinaldi (L3 Maternity Cover. Maternity leave Kayleigh Payne)

 

Teaching Assistants: Tina O'Connor, Sally Rowe, Punam Sangar, Glenn Taylor, AgnesToma, 

 

Yellow Class

 

Class teacher: Hailey Turner

 

Level 3 Teaching Assistant: Louise Atkinson

 

Teaching Assistants: Mary Beddall, Vanessa Faulkner, Patience Hobday, Lisa Murphy, Amy Parker, Rozee Rahman,   

 

Blue Class

 

Class teachers: Sally Feihn 

 

Nursery Nurse: Sharon Ward

 

Teaching Assistants: Amy Bowie, Paul Rodger, Sally Rowe, Daniella Simpson, Sarah Thompson,

 

Silver Class ( Mixed Primary/Secondary)

 

 Class teachers: Rachel Lalor

 

Nursery Nurses: Trish Smith, Gemma Teji

 

Teaching Assistants: Sherry Eastwood, Daniela Fasone, Nadia Harris, Kelly Harvey, Donna Maisey

 

Secondary Department

Head of Secondary Department

Faye Turner (Maternity Leave, Jan-Dec 2021)

 

Orange Class

 

Class teacher: Jane Stynes (maternity Cover Jan-Dec 2021)

 

Level 3 Teaching Assistant: Charlene Stewart

 

Teaching Assistants:   Elaine Barratt, Ann Denton, Nicola Gurnhill, Donna Johnston, Jeanette Umney.

 

Purple Class

 

Class teacher: Lulu Stanier- Martin

 

Nursery Nurses: Carole Connolly, Caroline Moore

 

Teaching Assistants: Gretchen Deacon, Sandra Harding, Joe Lalor, Anne Perri, Sabrina Raimonde, Kath Walker,  

 

 

 

Post 16

 

Coordinator: Michelle Jacques

 

Lower Post 16

Teacher: Penny Turner

Upper Post 16

Teacher: Michelle Jacques

 

Post 16 Nursery Nurses: Nicky Cope, Diane O'Connor

 

Post 16 Teaching Assistants: Chris Babbington, Lorraine Gurnhill, Bilal Jilani, Dawn Smith, Heather Thompson, Carly Wood,

 

Educational Communicators: Alison Sargent, Serena Pattison 

 

 

Subject Coordinators

 

English: Lulu Stanier - Martin

Maths: Kerry Clark

Art: Hailey Turner

Science: Rachel Lalor

PSHE: Sally Feihn

Humanities: Erin McCathy

French: Rachel Francis

RE: Rachel Francis

PE: Andrew Munday

ICT: Faye Turner

Music: Penny Turner

DT: Rachel Lalor

Early Years: Helen Roy

SENCO: Andrew Munday

Educational Visits : Andrew Munday

Designated teacher for LAC: Sally Feihn

MFL, RE, Food Tech: Rachel Francis

Pupil Premium co-ordinator: Helen Roy

Pupil Premium 1:1 support:/Y7 Catch Up: Ann Martin

 

 

Speech and Language Therapy

 

Speech and Language Therapists and Support:

Nicola Ash, Claudine Sharples, Jessica Price

 

Speech and language communications assistant:
April Warman

 

 

 

 

Top